Veri Madenciliği Kavramı ve Gelişim Süreci

Yanılmıyorsam sene 2005’ti. Türkiye Bilişim Derneği, veri madenciliği konulu bir konferans gerçekleştirmişti. Bu makale orada sunma fırsatı bulmuştum. Makalenin temel amacı, veri madenciliği konulu terminolojiye bir bilişim yaklaşımı getirmek ve tanımlamaları doğru adreslemekti. Üzerinden oldukça uzun bir süre geçti ve geçmeye devam ediyor. Hala bu makaleyi pek çok yazında temel kaynakça olarak görüyorum. Aşağıdaki satırlar makalenin önsözünden alıntıdır:

Günümüzde bilişim sistemlerinin hayatın hemen hemen her alanında aktif bir rol oynuyor olması ile birlikte; veri, enformasyon, bilgi vb. bir çok kavrama aşina olmuş durumdayız. Özellikle kişisel bilgisayarların günlük yaşamın herhangi bir kademesinde karşımıza çıkıyor olması, bilgisayar dünyasının jargonunu dilimize güncel olarak sokmaktadır. Çevremizdeki bir çok insan “data”lardan “information”lardan söz etmektedir. Türkçeleştirilmiş haliyle veri ve bilgi kelimeleri içimizde yaşayan birer birey halini almış durumda.

Günlük kullanımda sıkça telaffuz edilen bu kavramlar, salt birer kelime olarak kullanıldıklarında anlam daralmasına hatta anlam kaymasına maruz kalmaktadırlar. Oysa kavram olarak ele alındıklarında oldukça önemli bir yere sahip olan bu hece toplulukları, bilişim dünyasının hiç şüphesiz yapı taşı konumundadırlar. Bu sebepledir ki; bu kavramları doğru adreslemek gerekmektedir.

Makalenin tamamı için lütfen tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>